W ostatni poniedziałek (9 kwietnia) odbył się w naszej szkole Przegląd Teatrów Szkolnych BIS. To cykliczna impreza, podczas której swoje zmagania sceniczne prezentują zaproszeni goście oraz rodzime zespoły aktorskie. W tym roku mogliśmy zobaczyć aż pięć przedstawień.

Jako pierwsi wystąpili mali i duzi aktorzy z Przedszkola nr 43 'Wesoła Stacyjka' przedstawiając niezwykłą interpretację 'Piotrusia Pana'. Dzielne przedszkolaki wspaniale poradziły sobie z teatralną adaptacją owej baśni, pomagali im w tym rodzice wraz z nauczycielami.

Tuż po przedszkolakach wystąpili nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 prezentując klasyczną historię o poszukiwaniu miłości – 'Żelazne trzewiczki'. Na dłuższą chwilę zanurzyliśmy się w kolorach i pieśniach polskiej wsi, chłonąc mądrości z ludowych opowieści.

Po baśniowych podróżach zetknęliśmy się ze współczesną odsłoną bajek Jachowicza. Uczniowie z Gimnazjum nr 43 przygotowali ascetyczną interpretację znanych z moralizatorskiego tonu utworów Stanisława Jachowicza.

W krótkim kabarecie, przygotowanym przez szkolne kółko teatralne SP 21, odbyła się debata na temat 'Czy w naszej szkole zmieści się żyrafa?'. Uczniowie, pod okiem Hanny Sieradzkiej, zaprezentowali bardzo aktualną odsłonę szkolnej rzeczywistości.

Na zakończenie przeglądu usłyszeliśmy 'Zebraliśmy się tu dzisiaj w takiej sprawie, aby spędzić ten czas na zabawie...' To nauczyciele (i rodzic) ze Szkoły Podstawowej nr 21 wcielili się w role uczniów, aby z dużym przymrużeniem oka powiedzieć, że 'W naszej szkole fajnie jest'.

Wszystkim występom okiem specjalisty przyglądał się nasz gość, aktor Teatru Nowego w Poznaniu – pan Michał Grudziński. Niezwykle miło było usłyszeć pozytywne słowa o wszystkich amatorskich wyczynach wieczoru od tak szacownego gościa.

Tradycyjnie dla wszystkich wytrwałych widzów przygotowaliśmy poczęstunek – pyszny tort i napoje. A nasza szkolna sala gimnastyczna na jeden wieczór zamieniła się w teatralne foyer, gdzie rozmowom nie było końca.

Kto był i widział wie, że tego wieczoru warto było spędzić czas w szkole. A kto nie był i nie widział niech żałuje... Zapraszamy za rok na jubileuszową odsłonę Przeglądu Teatrów Szkolnych BIS.

Krzysztof Szubielski

Zdjęcia: Festiwal Teatrów Szkolnych BIS