Mimo pandemii w tym roku szkolnym w pracy koła uczestniczyły 23 osoby.  Spotykaliśmy się online na teamsach oraz w małych grupkach w szkole lub w ogrodzie. W trakcie roku udało nam się przeprowadzić kilka akcji charytatywnych, które w tym czasie pandemicznym okazały się bardzo pomocne.

Zbieraliśmy żywność, środki czystości, ubrania dla osób, które korzystają z pomocy jadłodajni Caritas prowadzonej prze siostry Elżbietanki na ulicy Łąkowej. Mieliśmy warsztaty gipsowania, szydełkowania i ogrodnicze. Podsumowaniem pracy tegorocznej była wyprawa do jadłodajni Caritas, której pomagaliśmy w tym roku. 

W dniu 18 czerwca grupa uczniów z klasy VIII wybrała się na spotkanie z siostra Małgorzatą- Elżbietanka, która opowiedziała nam i pokazała, jak wygląda działalność jadłodajni. 

Siostry Elżbietanki są w Poznaniu od 150 lat. Od zawsze zajmowały się potrzebującymi. Czas pandemii pokazał jak bardzo są potrzebne. Przed pandemią z ich pomocy korzystało około 70 osób dziennie. Dziś przychodzi około 300 osób dziennie. Nie są to tylko bezdomni, ale wielu z nich ma mieszkania, ale po opłaceniu rachunków na jedzenie zostaje czasem 2,50 zł dziennie. Siostry i wolontariusze gotują zatem około 300 litrów zupy i szykują około 1000 kanapek. Rozdają też ubrania, koce i inne potrzebne rzeczy. Służą nie tylko pomocą materialną, ale także duchową i prawną. Na terenie jadłodajni powstała “Kawiarenka Św. Rodziny, “Rozmównica Św. Józefa”, “Ryneczek miłosierdzia”, “Domek nadziei”. Na własne oczy widzieliśmy kolejkę na pół ulicy osób, które czekały na pomoc i ją otrzymały. Oprócz pomagania, opatrywania ran, częstowania jedzeniem siostry pomagają ludziom wyjść z trudnych sytuacji i przywrócić godność. To spotkanie pokazało nam, że człowiek potrzebujący też ma swoja godność, a my też kiedyś możemy potrzebować pomocy innych ludzi. Słowa “dziel się dobrem” są aktualne w każdym czasie i miejscu. 

E. S.