Słynne słowa Veni, vidi, vici, które wypowiedział Juliusz Cezar po zwycięstwie nad królem Pontu Farnacesem pod Zelą, zostały sparafrazowane przez króla Jana III Sobieskiego po bitwie pod Wiedniem. 12 września 1683 roku wojska sprzymierzonych, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wielkiego wezyra Kara Mustafę. Bitwa przeszła do historii jako jedna z najważniejszych batalii nowożytnej Europy, a maksyma Cezara przekształcona przez Sobieskiego – Venimus, vidimus, Deus vicit (Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył) stała się symbolem zwycięstwa chrześcijańskiej Europy nad potęgą Imperium Osmańskiego. Więcej o tym historycznym wydarzeniu można dowiedzieć się na Wzgórzu Kahlenberg, które stało się jednym z punktów programu wycieczki szkolnej Wiedeń-Morawy.

W dniach 5-7 czerwca 2019 r. wybrani uczniowie naszej Szkoły z klas VIa, VIb, VIc, VIIa, VIIb i VIIIb wraz z wychowawcami i reprezentantami Rodziców uczniów odwiedzili jeszcze wiele innych ciekawych miejsc w stolicy Austrii, np. kolorowy dom Hundertwassera, Belweder, rezydencję Hofburg, reprezentacyjne ulice Kohlmarkt i Graben, katedrę św. Szczepana, Kärtnerstrasse oraz Schönbrunn.

Podczas wycieczki zobaczyliśmy także zjawiskowe Morawy. Jaskinie Punkevni i przepaść Macocha to spektakularne dzieła natury, które wręcz oczarowują swoim pięknem. Z kolei wyjazd na platformę widokową, spacer po „Ścieżce w Chmurach” w miejscowości Dolni Morava i podziwianie widoków Masywu Śnieżnika i doliny rzeki Morawy okazał się nie lada wyzwaniem dla wielu osób, bo i wysokości były znaczne.

Przybyliśmy, zobaczyliśmy i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Naszym zwycięstwem są zaś wspomnienia i wiedza, którą dzięki tej wycieczce pozyskaliśmy.

S. W.

Zdjęcia: Wiedeń i Morawy