Co roku organizujemy w naszej szkole Festyn Rodzinny. Jest to dobry czas, aby spotkać się na świeżym powietrzu z uczniami, rodzicami i społecznością Dębca.

Tego roku festyn odbył się w Dzień Dziecka (1 czerwca). Była to zatem świetna okazja, aby zaplanować rodzinne atrakcje rozpoczynając od zabawy na terenie szkoły. Hasłem przewodnim festynu była ekologia, jakże ważny temat dla nas wszystkich. Nauczyciele przygotowali wspaniałe warsztaty plastyczne - wszyscy chętni mogli wykonać wiatraczki, zabawki z materiałów recyklingowych, udekorować ekologiczną torbę na zakupy, stworzyć dekoracje do swojego pokoju, a także zbudować zamek z kolorowych kartonów.

Dla spragnionych przygotowane były stoiska z eko sokami, wyciskanymi na miejscu z naturalnych składników. Można było tam poczytać o właściwościach leczniczych różnych ziół, warzyw i owoców. Były również punkty ze zdrową żywnoscią - pożywne eko rollsy zrobione ze świeżych owoców.

Wesoła Stacyjka przygotowała stoisko z balonami, bańkami mydlanymi, a chętne dzieci mogły tego dnia, na stanowisku z malowaniem twarzy, zamienić się w wybranego bohatera. Tuż obok było kółko gospodyń miejskich, które w magiczny sposób zamieniały drewniane łyżki w cudowne zabawki. Każdy mógł dołączyć do warsztatów i stworzyć wybraną zabawkę samemu.

Na dziedzińcu tradycyjnie otwarta była kawiarenka, przepyszne wypieki przygotowali rodzice naszych uczniów, a niekiedy nawet sami uczniowie. Każdy mógł tam znaleźć coś dobrego dla siebie. Wszystkim kucharzom bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji festynu.

Gościliśmy Fundację "Zwierzęce Marzenia" z mobilną Kliniką Weterynaryjną, reprezentantki z Powiatu Poznańskiego, przedstawicieli firmy Asstra.

Nasza szkoła brała udział w całorocznym projekcie edukacyjnym o pszczołach. Na stanowisko organizacji Miodni.pl Pani Monika opowiadała o życiu pszczół, a następnie murarki zasiedliły domki wykonane przez uczniów klas 1-3. Obecnie wiszą w szkolnym ogrodzie, mamy nadzieję, że będzie im tam dobrze.

Podczas festynu mogliśmy obejrzeć pokazy taneczne przygotowane przez szkołę baletową, zespół dziecięcy Hajdasz oraz roztańczone uczennice klas 8. Mamy ogromną nadzieję, że za rok, już jako uczennice szkół średnich, odwiedzą nas z równie fantastycznym układem tanecznym. Chętni uczniowie podczas pokazu mody ekologicznej zaprezentowali przygotowane przez siebie stroje z materiałów recyklingowych. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i zaangażowania.

Dodatkową atrakcją był pokaz przygotowany przez Straż Pożarną. Strażacy zaprezentowali nam akcję ratunkową z efektownym rozcinaniem samochodu. Była to bardzo pouczająca lekcja pierwszej pomocy i odwagi.

Wszystkim uczestnikom, tym małym i dużym, bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Pogoda nam dopisała, humory również. Szczególne podziękowania kierowane są do Pani Dyrektor Szkoły, Moniki Michalak oraz koordynatorki całego festynu Pani Marii Mnich.

Kolejny festyn już za rok...

Krzysztof Szubielski

Zdjęcia: Rodzinny Festyn Ekologiczny