We wtorek 30.10 klasy 8b i 7a były na wycieczce szlakiem Powstania Wielkopolskiego. Wycieczka rozpoczęła się na placu Mickiewicza, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem.

Jakie było nasze zdziwienie, gdy przewodnik - dowódca przybył ubrany w mundur pruski, z karabinem Mauser na plecach i hand-granatem za pasem. Uczniowie zostali rekrutami. Mianowano chorążych, którzy nosili flagę powstańczą. Treści historyczne związane z rozbiorami i odzyskaniem niepodległości  zostały przekazane za pomocą animacji (uczniowie przeciągali linę, grali w herby miast, rysowali ruchy wojsk na wielkiej mapie sztabowej). W trakcie wycieczki zwiedziliśmy najważniejsze miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim: Zamek Cesarski, ul.  Św. Marcin, ul. Ratajczaka, Hotel Bazar, Odwach. Taki schemat wycieczki pozwolił uczniom bardziej wczuć się w klimat powstania i o wiele bardziej przemówił do nich niż suche fakty i monolog i przewodnika.

Grażyna Kośmicka

Zdjęcia: Wycieczka Szlakiem Powstania Wielkopolskiego